Старт тестового режиму “Останньої Барикади” припав на День Києва, тож зовсім не дивно, що в нашій бібліотеці є гідна підбірка книжок з києвознавства. Деякі з них щойно вийшли друком, деякі вже у продажу не знайти. Ми відібрали п’ять найулюбленіших і поспішаємо вам про них розповісти.

Прибуткові будинки Києва

bookАвтор: Дмитро Малаков

Видавництво: Кий, 2009

Тільки уявіть, що на початку XIX сторіччя у Києві проживало всього 25 тисяч чоловік. З каменю будували лише церкви та особняки для заможних містян, а більшість будинків були дерев’яними. Саме тут орендував кімнати середній клас аж до економічного розквіту 1890-х, коли потреба у житлі стала настільки гострою, що збурила будівельний бум: зведення окремих прибуткових будинків, звісно, з ефектно декорованим фасадом та лаконічним оформленням всередині, стало неабияк вигідною справою.

Отож, знаний дослідник історії Києва Дмитро Малаков пише про все це: архітекторів та замовників, чудернацькі правила забудови Києва, архітектурні стилі й символіку оздоблення, внутрішні дворики й умеблювання, а також про нове життя прибуткових будинків після приходу радянської влади.

Де знайти: в бібліотеці “Останньої Барикади”.

Збирачі туманів. Суб’єктивні нотатки з київського життя

ivchenkoАвтор: Олесь Ільченко

Видавництво: “Комора”, 2017

Подільські дворики з фруктовими садами, дядя Гриша з голівудською посмішкою (та золотим зубом), захоплююча книга скарг і пропозицій магазину №2, закатані нашвидкоруч в асфальт розкопки міста княжої доби і дверні ручки-трофей з Будинку письменників… Хоча Олесь Ільченко вже давно мешкає в Женеві, Київ у його спогадах постає яскравим та харизматичним, власне, наче він і не місто, а цілком собі самостійний персонаж. Його характер проступає між буденними квартирними питаннями та чергами до магазинів: Київ останньої третини ХХ сторіччя — місто кінотеатрів та напівтаємних барів, письменників та спортсменів,  авосьок та вар’єте в ресторані “Метро”. Місто, яке пережило пластичну операцію радянської доби, зберегло свою вдачу в найменших деталях. Отож, прогулюючись Києвом у спогадах Олеся Ільченка, читач знайде значно більше, ніж ностальгію за містом дитинства і юності. Впізнавані герої оповідок, відомі адреси та реальні події, які могли трапитися де завгодно і лише тут — машина часу до Києва 1960-1990-х готова до запуску.

До речі, ми нещодавно публікували уривок.

Мій маленький Київ

miykyivАвтор: Анастасія Денисенко
Видавництво: Laurus, 2014

Любов до мандрів починається вдома. Путівник “Мій маленький Київ” створений для знайомства маленьких дослідників з великим містом — і, безперечно, для подорожей старовинними вуличками в пошуках нових пригод 😉

Цікаві історії з життя Києва, маршрут з корисними адресами і навіть невеликий словник чудернацьких слів доповнені ілюстраціями Олени Старанчук та Олега Грищенка.

Літо за кілька днів — тож можна сміливо хапати наплічник і досліджувати невідомий Київ.

DW3A4126

Щоб жити. Розуміючи Київ

sshob-zhiti-rozumiyuchi-kiyivАвтори: 22 найстарших киян

Видавництво: Саміт-книга

У 1930-50-х роках обличчя Києва змінилось до невпізнаваності. Від аристократичного Хрещатика з його фамільними крамничками та розкішним кінотеатром Шанцера після Другої світової війни лишився тільки Пасаж. Замість густих хащів та боліт Оболоні й Дарниці виросли стрункі багатоповерхівки. Ресторан “Мисливець” на Гідропарку, куди їздили смакувати стейки з чернігівської оленини чи ведмежатини, поступився демократичним пабам.

Але завжди цікаво дізнатися від сучасників, яким він був — той Київ. Люди з околиць, які після виснажливого робочого дня їхали розбирати повоєнні руїни Хрещатика, щоб отримати квартиру за 1500 годин. Вишгородські фермери, які припливали на човнах, пришвартовувались на березі Дніпра й несли товар на Житній ринок. Мода зустрічати Новий рік у театрах. Підпільний буржуазний більярд для військових у Будинку Офіцерів. Романтика схилів Дніпра і прислів’я, що лише той може стати справжнім киянином, хто перебув київську весну й не закохався.

Між іншим, тут є інтекрактивна карта спогадів з цієї книги зі світлинами.

DSC_1569

Kyiv Street Art 2010-2017

kyivskyi_mural_0Автор: Гео Леос

Видавництво Старого Лева, 2017

Сучасний Київ вже неможливо уявити без муралів – за останнє десятиліття художники з різних куточків світу практично перетворили столичний міський простір на музей вуличного мистецтва. Нещодавно з’явився сайт з картою київських муралів kyivmural.com, де регулярно з’являються нові й нові роботи. А у Видавництві Старого Лева напередодні VII Книжкового Арсеналу вийшов артбук «Kyiv Street Art 2010-2017», в якому режисер та арт-куратор Гео Лерос зібрав історії найвідоміших київських графіті та їхніх авторів.

Одна із картин нам особливо дорога. «Конвалія» австралійського художника Гвідо ван Хелтена написана на стіні будинку на вулиці Стрілецькій, 22. На створення «Конвалії» Гвідо надихнула однойменна поема Лесі Українки.

Графічна копія цієї роботи, зроблена рукою Гвідо ван Хелтена, зберігається серед артефактів сучасної української музики й мистецтва в «Останній Барикаді».

DSC_1318

Власне, там же можна погортати артбук – наприклад, за чашкою капуоранжу. І, звісно, придбати в нашому магазині ОБ store.

 

782