Джин — від дешевого напою околиць Лондона до одного з найбільш популярного алкоголю сьогодення.

В чистому вигляді, з декількома шматочками льоду або як акцентний інгредієнт коктейлю. Джин люблять в будь-якому вигляді. Дізнаймось, як з’явився джин, як його роблять і з чим п’ють.

Джин — міцний алкогольний напій, який отримують шляхом дистиляції зернового спирту та ялівцю.

Історія джину

Засновником джину вважають нідерландського вченого Франциска Сильвіо. Джин розповсюджується Англією після відвідин Франциском Лондона. Він хотів створити недорогий лікарський засіб, який міг би собі дозволити кожний. Так світ отримав нідерландський джин «jenever», який відрізняється від звичного нам англійського джину.

Напій переганяється з ячменем та іноді витримується в дерев’яних бочках, від цього стаючи схожим на віскі. Jenever має менший вміст алкоголю та більш насичений смак, ніж лондонський джин.

До речі, джин називали «еліксиром сміливості», а голландські солдати пили його для того, щоб стати сильнішими в битві.

В Лондоні джин стає надпопулярним на початку XVIII століття після того, як уряд створює ринок для низькоякісної пшениці, що не підходить для виготовлення пива. Одночасно з цим вводяться великі податки на імпортний алкоголь.

Така ситуація на ринку призвела до виготовлення неймовірної кількості неліцензованого джину. По всій Англії з’явилися тисячі магазинів, які самі виготовляли та продавали джин.

Об’єми виготовлення джину в 6 разів перевищили об’єми виготовлення пива. В Лондоні було близько 20 000 барів, і в більшості з них наливали саме джин.

Через низьку ціну та високу міцність, джин стає популярним у бідняків. Деякі люди навіть переганяли його вдома, у ваннах. Через нестерильність, брудну воду та порущення технології напій став небезпечним: люди почали труїтися джином та помирати. Також джин отримав недобру репутацію як напій, який затьмарює розум та взагалі призводить до зменшення населення Лондона. Натомість пиво зберегло репутацію здорового та безпечного напою. Почалась пропаганда проти джину. Найяскравішими прикладами є ілюстрації Вільяма Хогарта: «Пивна вулиця», «Провулок джина», «Джиновий акт».

Пивна вулиця vs Провулок джину, гравюра Хогарта, 1751 рік

Що далі?

  • В 1736 році уряд вводить високі податки на джин і на його продаж. Це спричинило бунти на вулицях, результатом яких стало зниження податків, а потім — скасування закону.
  • В 1751 вводиться новий закон: виробники можуть збувати свою продукцію, лише маючи ліцензію.

Виготовлення джину крізь віки

  • В 18 столітті джин виготовляли у звичайних перегонних кубах. Він був більш солодкий, ніж типовий зараз.
  • В 1832 році був винайдений вертикальний метод перегонки. І саме тоді був винайдений славнозвісний London Dry. Джин стає більш шановним напоєм. Його починають змішувати з тоніком, аби підкреслити смак.
  • Ще більшої популярності джин набуває під час сухого закону в США — через легкість виготовлення напою. Джин стає інгредієнтом багатьох коктейлів, які стають світовою класикою міксології.

Ще один цікавий факт про джин. Оскільки його часто змішували з тоніками та соками, то виробники почали знижувати міцність до 35%, а іноді навіть до 10%. Це негативно зобразилось на яскраво вираженій ароматичній гаммі напою. Через це в 1960 році був прийнятий закон, згідно якого джин не може мати меншу міцність ніж 37,5%.

Види джину

Джин поділяють на два види: англійський та нідерландський.

Англійський джин:

  • London Dry — напій найвищої якості, без вмісту цукру.
  • Old Tom — виготовляють за рецептом 18 століття та підсолоджують цукровим сиропом.
  • Plymouth Gin — напій виготовляють з пшениці та регулюють міцність дистильованою водою.
  • Yellow Gin — напій янтарного кольору.

Легендарні коктейлі з джином
* Всі їх можна спробувати в Check-in Kyiv Bar

Негроні — італійський напій, створений в 1919 році у Флоренції. В ньому — лише витончений алкоголь без жодного сиропу чи фрешу, що може маскувати справжній смак. Вже сто років цей коктейль є одним з найвизначніших та найпопулярніших коктейлів на джині.

Склад: солодкий вермут, Campari та, звісно, джин.

 

Aviation — гіркувато-кислий коктейль з неймовірним кольором, яскраво вираженим смаком джину та таємним інгредієнтом, який багато років ніхто не знав. Коктейль був винайденим Уго Енсліном в 1916. А “ключовим елементом” напою виявився лікер фіалки.

Склад: джин, лікер Мараскіно, лікер фіалки, фреш лимона.

French 75 — коктейль із заплутаною історією, який нині став фаворитом серед жінок (хоча, насправді, його люблять всі). Деякі кажуть, що його винайшли в період Першої світової війни, коли солдати не мали доступу до содової та тоніку і замінили їх шампанським, змішавши з його джином. Інші ресурси стверджують, що в перших рецептах French 75 взагалі не було шампанського, лише кальвадос, абсент, джин та гренадин.
Ще однією варіацією є те, що винахідником коктейлю взагалі був Чарльз Діккенс у 1867 році.
Але нині популярність French 75 є незмінною завдяки кисло-солодкому смаку та свіжості бузини.

Clover club — улюблений напій джентльменів кінця 19 століття. Група високоповажних чоловіків створили Clover club, на честь якого і назвали коктейль. Протягом певного часу про коктейль забули, однак наразі він знову став шалено популярним. Його ягідний ніжний смак з нотками джину не лишає байдужим нікого.

Склад: Джин, малина, лайм, білок та іноді сухий вермут.

Текст: Марія Чепур
Фото: Руслана Олексієнко

288